Kartka na Dzień Babci i Dziadka

Są to kartki pomyślane jako wspólne prace dwójki dzieci na różnym poziomie artystycznym. U mnie rok temu był to duet w postaci 2-letnej Heli, która nie tylko była jeszcze malutka, ale też nigdy nie przejawiała wielkich ciągot do prac plastycznych oraz prawie 5-letniej Marysia, która dla odmiany jest ich entuzjastką.

Może to też być propozycja podziału obowiązków między dwoje dzieci o różnym stopniu uzdolnienia, niezależnie od wieku.

Potrzebujecie:

  • 4 arkusze A4 białego papieru do akwareli
  • 1-2 arkusze A4 ozdobnego papieru do scrapbookingu (lub więcej, jeśli papier będzie w mniejszym formacie)
  • akwarele lub plakatówki
  • dość duży pędzel, najlepiej z naturalnego włosia
  • flamastry
  • naklejki 3D
  • kryształy do naklejania
  • papierowe kwiaty
  • ozdobne nożyczki lub ozdobny dziurkacz
  • klej (najlepiej Magic)

Wykonanie:

  1. Na początek zaplanujcie z grubsza kolorystykę. To prace dziecięce, jasna sprawa, ale podsunięcie materiałów w konkretnej palecie kolorystycznej wpłynie pozytywnie na ostateczny efekt. Chaos i tak się wkradnie, spokojna głowa. Możecie zaplanować własną kompozycję kolorystyczną lub skorzystać z propozycji poniżej:
    – pastelowe – wiele kolorów w jasnych tonacjach
    – czerwień/bordo + granat + szarość
    – fiolet + zieleń
    – czerwień + pomarańcz + żółcień
    – monokolor – wybrany kolor w wielu odcieniach, z dodatkiem białego
    My robiliśmy laurki w palecie pastelowej.
  2. Na początek przygotujcie okładkę laurki. Ważne jest, żeby użyć arkuszy do akwareli, które w przeciwieństwie do zwykłego papieru, nie będą się marszczyć i falować po kontakcie z wodą. Będziecie malować bardzo jasnym, mocno rozcieńczonym kolorem. Jeśli używacie akwareli w tubce, wymieszajcie ok. 2-3mm farby z 3 łyżkami wody, a jeśli plakatówek, to nie szorujcie farby pędzlem zbyt długo. To zadanie dla malucha – trzeba pokryć każdy z arkuszy mazami w dowolnym kształcie. Użycie najpierw jednego koloru, pozwólcie farbie wyschnąć i dopiero potem użyjcie drugiego koloru. Również pozostawcie kartę do wyschnięcia.
    Żeby uzyskać piękny efekt akwareli, farba musi schnąć nierównomiernie. Zanim odłożycie karty do wyschnięcia w każdej plamie farby przeciągnijcie pędzlem więcej wody na jedną stronę. Dzięki temu po wyschnięciu wzory będą pięknie wycieniowane.
  3. W tym czasie potnij arkusze do scrapbookingu do formatu A6 lub innego, mniejszego niż A5. To będą nasze adresatki – karty tytułowe.
  4. Starsze dziecko z pomocą dziurkacza brzegowego lub ozdobnych nożyczek niech nada kartom tytułowym ozdobny kształt, a potem wypisze na nich adresatów. Na tym etapie, jeśli jakiś napis się nie uda, można nieudaną kartę odrzucić i przygotować kolejną.
  5. Pora złożyć wyschnięte okładki na pół. Starsze dziecko może posmarować karty tytułowe klejem, a młodsze przykleić je do okładek.
  6. Na koniec ostateczny szlif. U nas starsze z dzieci przykleiło papierowe kwiaty, który były ciut trudniejsze i dawały większy efekt, a młodsze przykleiło samoprzylepne kryształki i naklejki samograjki – u nas były to flamingi 3D.

laurki

Powodzenia! :)

 

 

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.