Jak wybrać maskę antysmogową dla dziecka? Na jakie parametry zwrócić uwagę, a które nie mają aż takiego znaczenia? Od jakiego wieku dzieci mogą używać masek? Jakie firmy mają w swojej ofercie maski dla dzieci i które z nich wybrać? Na wszystkie pytania znalazłam odpowiedzi i dzielę się nimi w tym tekście!
Kiedy chronić się przed smogiem?
Normy czystości powietrza są… różne. Są rekomendacje WHO, są wymogi Unii Europejskiej i są polskie normy, które niestety są najbardziej tolerancyjne [nawet 6-krotnie wyższe niż zalecenia WHO]. [1]
Aktualny stan powietrza w Twojej okolicy możesz zawsze sprawdzić m.in. na stronie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, krakowskiego start-upu Airly, czy Air Quality Index, a także w aplikacjach na telefon takich jak np. Kanarek.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5 znajduje się w Polsce. [2]
Problem jest poważny, ale obserwacje pokazują, że w kwestii ochrony powietrza w Polsce robi się niewiele. Najlepiej świadczy o tym fakt, że zamiast walczyć ze źródłami zanieczyszczeń, wiele samorządów znajduje rozwiązanie sytuacji w… likwidacji stacji kontroli powietrza. [3] [4] Dla miejscowości nieobjętych monitoringiem nie pojawiają się ostrzeżenia ani alarmy smogowe. Warto mieć to na uwadze mieszkając np. na Śląsku, gdzie miejscowości położone są bardzo blisko siebie, a mimo to nie usłyszymy nigdy o alarmie smogowym w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach i wielu innych miejscowościach. Nie oznacza to oczywiście, że smogu nie ma. Pomocny jest system Airly, który dostarcza tanie, niewielkie czujniki jakości powietrza, którymi objęta jest coraz większa powierzchnia Polski. Dzięki temu nie trzeba mieszkać w okolicy stacji GIOŚ, aby mieć aktualne dane na temat czystości powietrza, którym się oddycha. Niestety nadal stan powietrza trzeba sobie sprawdzać samodzielnie, bo alarmy smogowe wydawane są wyłącznie na podstawie danych ze stacji GIOŚ.
Parametry masek, czyli czym kierować się przy wyborze?
W czasie smogu kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci powinny unikać spacerów i wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Najlepiej wtedy w ogóle nie wychodzić w domu, a jeśli to konieczne – użyć masek przeciwpyłowych. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?
Efektywność filtra – oznaczana wg norm europejskich symbolami ffp1, ffp2 i ffp3 [ostatnie najskuteczniejsze] lub amerykańskich N95, N97, N99 [ostatnie najskuteczniejsze]. Niestety nie istnieje prosta relacja między tymi normami, ponieważ obie kładą różny nacisk na poszczególne elementy ochrony. Na przykład w certyfikacji amerykańskiej większą niż w europejskiej wagę ma ochrona przed drobnoustrojami.
Filtr HEPA – po prostu inna technologia wykonania filtru, filtruje takie same cząstki jak klasyczny filtr. Jeśli filtry są tej samej klasy, to technologia wykonania nie ma znaczenia.
Filtr z aktywnym węglem chroni dodatkowo przed gazami SO2 i NO2.
Filtr wymienny lub wbudowany – możliwość wymiany filtra wydłuża czas życia maski, bywa jednak tak, że wymiana filtra jest kłopotliwa i trudno go samodzielnie poprawnie zainstalować. Generalnie jeśli maski będziemy używać często, to lepiej jednak kupić taką, w której filtr jest wymienny. W przeciwnym wypadku musielibyśmy się zaopatrzyć w kilka sztuk na każdy sezon, co byłoby znaczącym obciążeniem dla kieszeni. Jeśli jednak na co dzień mieszkacie w miejscowości o czystym powietrzu i tylko na ferie jedziecie do Zakopanego to jednorazówka w zupełności wystarczy :)
Zawory – ułatwiają oddychanie i odprowadzanie wilgoci, więc generalnie lepiej żeby były ;)
Maski dla dzieci
Kwestia masek dla dzieci jest bardzo złożona. Według niektórych źródeł dzieci do 10. roku życia nie powinny w ogóle używać masek, ale nie udało mi się dotrzeć do uzasadnienia takiej granicy. Jeden z producentów zaleca dzieciom poniżej 11. roku życia używanie innych metod unikania zanieczyszczeń niż noszenie masek. Według niego małe dzieci, szczególnie przemieszczające się w wózkach, oddychają o wiele płycej niż dorośli i w ich przypadku wystarczy jedynie mechaniczne odgrodzenie od skażonego powietrza [np. przez umieszczenie przeszkody przed twarzą]. [5] Z drugiej strony naukowcy udowodnili, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem upośledza rozwój płuc dzieci. Dlatego coraz więcej producentów decyduje się jednak na osobne linie masek dedykowanych specjalnie dla dzieci. [6] Ogólnie przyjmuje się zasadę, że korzystanie z maski przeciwpyłowej przez dziecko poniżej 11. roku życia powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. [5]
Wraz ze wzrostem świadomości Polaków na temat smogu, dostępny jest u nas coraz większy wybór masek przeciwsmogowych. Jednak tylko kilku producentów posiada w swojej ofercie maski dla dzieci. Znalazłam je wszystkie i od razu sprawdziłam, czym się między sobą różnią! Oto one!
Dr Albin
Dr Albin jako jedyny w swojej ofercie posiada maski w najmniejszym rozmiarze już dla niemowląt o wadze 6-10kg. To maski z wbudowanym filtrem, którego żywotność przy najsilniejszym zanieczyszczeniu producent określa na 80 godzin. Przy założeniu, że dziecko będzie wychodziło z domu w ograniczonym zakresie, maska powinna wystarczyć na cały sezon. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, że w przypadku niemowlaka na pewno wystarczy, bo nie znam przypadku, żeby taki maluch potulnie znosił taki dodatek do twarzy ;)
Maski Dr Albin mają jedne z najlepszych parametrów filtrujących, nie posiadają jednak zaworów, co może utrudniać oddychanie. Mają za to ładne wzory, co wcale nie jest w przypadku masek takie oczywiste ;)
Maski Dr Albin kosztują 89zł i można je kupić tutaj.
RZMask
Neoprenowe maski RZMask wyglądają trochę jak design dla kiboli, ale na szczęście nie ma to wpływu na filtrowanie powietrza ;) Maski mają po dwa zaworki, więc powinno się w nich dość łatwo oddychać i powinny być odporne na parowanie. U tego producenta najmniejszy rozmiar S [Youth] przeznaczony jest dla osób o wadze od 45kg, czyli ok. 12-13-latków.
RZMask oferuje 3 rodzaje filtrów do swoich masek oznaczane symbolami F1, F2, F3. Nazw tych nie należy mylić z certyfikatami ffp1, ffp2, ffp3, ponieważ filtry stosowane w maskach RZMask nie posiadają certyfikacji. W zamian firma prezentuje wyniki testów przeprowadzonych w Nelson Laboratories w Utah, które można podejrzeć na stronie producenta.
Maski RZMask kosztują od 139zł w górę. W zestawie jest maska z filtrem, dodatkowy filtr i etui, co jest bardzo fajnym pomysłem, dzięki któremu wyjmując maskę z torebki już więcej nie znajdziemy w niej gumy do żucia ani starego cukierka. Wymienne filtry kosztują 11zł za sztukę. Można je kupić tutaj.
ABCMaski
ABCMaski to polski produkt dostępny w najmniejszym rozmiarze XS, który odpowiada wiekowi od mniej więcej 3-4 lat. U tego producenta mamy do wyboru aż 3 modele masek dla dzieci. Maski Quality i Extreme występują w rozmiarach dla całej rodziny i polecane są przede wszystkim do wysiłku fizycznego. Model Extreme wyposażony jest w filtr klasy ffp2/N99 z aktywnym węglem, a Quality – klasy N99. Koszt dodatkowych filtrów to 10zł za sztukę, zaś same maski kosztują odpowiednio 159zł [model Quality] i 179zł [model Extreme].
Specjalnie dla dzieci zaprojektowany został model Kids. Ma kolorowe wzory o przedszkolnym szyku i jest to w tym przypadku duży plus. Moje dzieci musiały bowiem przejść długą drogę do akceptacji masek, ponieważ początkowo zostały one uznane za STRASZNE. Wiadomo, taka maska to nie byle co, ale jeśli ma narysowaną krowę to od razu robi się jakoś bardziej swojsko, prawda? Maski Kids mają jeden zaworek i przeznaczone są dla dzieci wieku 4-7 lat. Dobra wiadomość dla rodziców młodszych dzieci jest taka, że już wkrótce w ofercie mają się pojawić maski Kids także dla jeszcze młodszych dzieci. Dużą zaletą tego modelu jest niska cena – maski Kids kosztują jedynie 64zł za sztukę, co na tle innych producentów prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Filtry do tego modelu kosztują 10zł za dwie sztuki i są klasy N95 z aktywnym węglem.
ABCMaski można kupić tutaj.
Dragon
Dragon to kolejny polski projekt rodem z Krakowa. Dostępne w wielu wzorach i kolorach, ładnie zapakowane, prezentują się więcej niż przyzwoicie. Maski Dragon posiadają jeden zaworek, więc do sportu może niekoniecznie się nadają, ale na co dzień nosi się je dosyć dobrze.
Rozmiar M przeznaczony jest dla starszych dzieci i drobnych osób, a dla młodszych dzieci jest rozmiar S. Po zmierzeniu Marysi okazało się, że dla niej te maski będą jeszcze odrobinę za duże. Biorąc jednak pod uwagę, że Marysia jest bardzo drobną 3,5-latką, rodzice dzieci o słuszniejszej posturze mogą spróbować eSek już dla swoich 4-latków. Maski posiadają dodatkowo plastikową złączkę do zauszników, która umożliwia regulację i lepiej przytrzymuje maskę na twarzy.
Cena to 99zł, w którą wliczone są dwa filtry klasy N99 z aktywnym węglem wypada na tle konkurencji bardzo korzystnie. Filtry są wymienne i można je kupować w wersji z węglem lub bez, w opakowaniach różnych wielkości, a ich ceny zaczynają się już od 5zł za sztukę.
Maski Dragon można kupić tutaj.
EMASKA
Emaska to prosty polski produkt – maski nie posiadają zaworków, mają bardzo prostą konstrukcję i system dopasowania do twarzy przez regulację zauszników. Emaski wyróżniają się też ładnymi wzorami. Dostępne są w trzech rozmiarach, które opisane są bardzo ogólnie: S – dziecięcy, M – damski, L – męski. Na stronie brak jest informacji o wymiarach masek, wskazówek jak dobrać rozmiar lub choćby zakresu wieku, w którym maski mają szansę pasować na dziecko. Niestety firma nie odpowiedziała również na wysłane przeze mnie pytania, więc w tej sytuacji nie jestem w stanie Wam nic podpowiedzieć.
Filtry do EMASEK są klasy N95/ffp2 z aktywnym węglem. Maska wraz z dwoma filtrami w komplecie kosztuje 119zł. Wymienne filtry można kupić w cenie 29zł za dwie sztuki. EMASKI dostępne są tutaj.
VOGMASK
Maski Vog mają rewelacyjne wzory i gdyby nie to, że filtry nie są wymienne, byłyby moim faworytem. Bo nie ukrywajmy, chyba nikt nie chce na co dzień wyglądać jak zbir. A przynajmniej prawie nikt ;) Vogmaski są kolorowe, mają dizajnerskie wzory i mogą być ładnym dodatkiem do garderoby, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Poza tym wbudowane filtry mają jedne z najlepszych parametrów na rynku.
Filtry w maskach Vog mają certyfikat ffp1 i N99 oraz warstwę węglową. Wg producenta wystarczą do 300h w warunkach ciężkiego zanieczyszczenia. Szybko licząc jedna maska wystarczy na mniej więcej na jeden sezon. Jeśli jednak korzystamy z maski częściej niż do codziennych dojazdów do pracy, a zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się wyjątkowo długo w sezonie, może być konieczna szybsza wymiana. Koszt jednej maski to 149zł. Rozmiar S przeznaczony jest dla osób o wadze od 11 do 22kg.
Vogmaski można kupić tutaj.
Ciekawa jestem, jakie są Wasze doświadczenia z maskami. Tymi dla dzieci, ale nie tylko. Jeśli możecie, podzielcie się w komentarzach! :)
Źródła:
[1] http://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,poziomy-informowania-i-alarmowe,19.html
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog
[3] https://www.wadowice24.pl/magazyn/1147-najgorsze-powietrze-w-europie-a-w-wadowicach-likwiduja-stacje-monitoringu-zanieczyszczen.html
[4] https://www.tvn24.pl/krakow,50/sucha-beskidzka-nie-chce-stacji-pomiaru-jakosci-powietrza,524306.html
[5] https://respromasks.com/2013/03/18/faq-are-childrens-masks-availiable/
[6] https://www.standard.co.uk/news/london/childsize-pollution-masks-launched-to-cope-with-londons-toxic-air-a3463326.html
Niektóre linki umieszczone w powyższym wpisie są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeśli klikniesz w taki link, a następnie dokonasz zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję. Nie ma to wpływu na cenę, którą zapłacisz za swoje zakupy. Wszystkie zyski z bloga zasilają konta oszczędnościowe Marysi i Helenki na dobry start w dorosłość.
Napisz pierwszy komentarz